Ta strona używa cookie. Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania strony i część z nich mogła już zostać stworzona. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zlot Arda

Najważniejsze informacje
Krzeczków k/ Świebodzina

Poprzednie zloty Arda


Poniżej możecie przeczytać krótkie informacje dotyczące minionych edycju Zlotu Arda. Przy każdym opisie znajduje się też link do odpowiedniego tematu na naszym forum, w którym uczestnicy opisują swoje wrażenia i wspomnienia. Być może to będzie dla Was najlepszy wyznacznik tego, jaką radość sprawia uczestnictwo w Zlocie.

Arda 2004

Pierwsza Arda odbywała się w dniach 13-15 sierpnia 2004 roku, w przepięknym Gołuchowie. Wolne plemiona zgromadziły się w jednym miejscu, aby przeciwstawić się rosnącym siłom zła. Przewodnikiem całego przedsięwzięcia był Gandlaf, który pierwszego dnia ostrzegł nas przed siłą nieprzyjaciela, przyniósł nam także niepokojące wieści, że wraz z siłami Saurona w okolicy pojawiły się Nazgule. Stojąc na wielkim głazie, który wyglądał, jak gdyby spadł z nieba, wlał w nasze serca także otuchę; w okolicy znajdują się potężne artefakty, które pomogą nam zwyciężyć. W drodze powrotnej Wolne Plemiona zostały zaatakowane przez orków, pod wodzą Ulairi; na drodze znaleziono także rannego hobbita, który posiadł sekret wroga. 

Wieczorem Quendi przy wspólnym ognisku swymi pieśniami i wierszami, przypomnieli o sile męstwa Wolnych Plemion. 

Następnego dnia Wolne Plemiona udały się na poszukiwanie artefaktów, siły wroga zacięcie atakowały i odsyłały kolejnych rannych do obozu, zwłaszcza Nazgule siały postrach. Pomimo tego kilku bohaterów odnalazło poszukiwane Silmarille, a kilka miało zaszczyt spotkać Toma Bombadila, Galadriele czy Gandalfa. Wojownicy pozostający w obozie  mieli szanse zmierzyć swoje umiejętności w różnych konkursach, Wieczorem zaś odbyło się khazadzko-hobbickie ognisko.

Trzeciego dnia doszło do wielkiego starcia obu stron, siły z godnością zmierzyły się w bitwie błotnej :)

Arda 2005

Czas i miejsce: 3-6 sierpnia 2005, również w przepięknym Gołuchowie.

Lothlórien, znajdujące się za Górami Mglistymi, gdzie czas się zatrzymał, stanęło w obliczu niebezpieczeństwa. Zwierciadło pani Galadrieli zmętniało, przez co widok na świat zewnętrzny został zaćmiony. Celeborn wysłał silne poselstwo na Zlot aby odnaleźć artefakty, które pomogą Galadrieli. Poprosił także inne Wolne Plemiona o pomoc.

Pierwszego dnia odbyły się integracje plemienne. Pierwsze wspólne ognisko Wolnych Plemion służyło poznaniu swoich zwyczajów i kultur oraz zacieśnieniu więzi.

Drugiego dnia Wolne Plemiona rozpoczęły wędrówkę pod Głaz Erech. W połowie drogi siły dobra zostały zaatakowane przez Nazgule, pomimo trudności dotarły jednak pod Głaz, który okazał się być pod kontrolą sił zła. Przywódczyni sił zła, Karcharoth, rzuciła Wolnym Plemionom wyzwanie i oznajmiła, że hobbitka Lilly, która kieruje Perianami, została napadnięta w obozie. Na miejscu okazało się, że Siły dobra muszą znaleźć palantiry, które pozwolą uratować zwierciadło Galadrieli. Wszystkie plemiona ruszyły na poszukiwania.

Wieczorem odbyło się ognisko, któremu przewodzili Elfowie.

Kolejnego dnia trwały poszukiwania artefaktów, wieczorem zaś odbyło się ognisko pod przewodnictwem Hobbitów i Krasnoludów, na którym było wiele pieśni i tańców, a także historia Ardy przedstawiona z perspektywy Khazadów.

Ostatni dzień zakończył się wielką bitwą, która po pojedynku przywódczyni Quendi i przywódczyni Sił Zła, zakończyła się remisem :)

Arda 2006

Zobacz wątek na naszym forum

Czas i miejsce: 2-6 sierpnia 2006, pod mglistymi ruinami zamku w Mirowie.

Plemiona zebrały się na uroczystości organizowanej przez Gondor. Jednak Siły Ciemności nie pozwoliły na spokojną ucztę. Wolne Plemiona zmuszone były odeprzeć mrok, wspierany przez dwa upiory pierścienia, które mogły być przegnane tylko z pomocą Quendich.

Ostatecznie doszło do walnego starcia obu stron w cieniu zamku. Zbrojne oddziały Wolnych Plemion ustawiły się na wzgórzu by stamtąd wyprowadzać kolejne fale ataków. Wspierały ich przy tym ukryte na tyłach wroga oddziały elfów z Mrocznej Puszczy oraz Dunedainów. 

Arda 2007

Zobacz wątek na naszym forum

Ten Zlot odbył się w przepięknej Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, a dokładniej w Rzędkowicach, w dniach 15-19 sierpnia. Tym razem Wolne Plemiona przybyły na wyznaczone miejsce, aby oddać hołd zmarłemu krasnolludowi Kharilowi Opalowi, który większość swego życia spędził podróżując po całym Śródziemiu. 

Pierwszego dnia plemiona przygotowywały się do pożegnania zacnego krasnoluda, co miało miejsce na wieczorem, kiedy to krasnoludowie pochowali swego przywódce, a Wolne Plemiona uczciły pamięć Kharila przy wspólnej biesiadzie. 

O poranku siły dobra, otrzymały wiadomość, że w pobliżu znajdują się słudzy ciemności. Wszystko wskazywało na to, że czegoś intensywnie poszukiwali. W ciągu dnia patrole odnalazły starca, który posiadał dziennik Kharila, z niego to ludy Śródziemia dowiedziały się, że w pobliżu miejsca pochowania Kharila, znajduje się legendarny topór Durina, to poszukiwaniu tej pradawnej broni Kharil poświęcił całe swoje życie. Wolne Plemiona ruszyły na poszukiwania szczątków toporu.

Arda 2008 

Zobacz wątek na naszym forum

Arda 2009

Zobacz wątek na naszym forum

Czas i miejsce: 26-30 sierpnia 2009, nad magicznym jeziorem w okolicach Linowna.

Wolne Plemiona Śródziemia przybyły nad jezioro Nenuial. Setki lat wcześniej właśnie tutaj odbyła się wielka bitwa wojnie z Angmarem. Poległo wtedy wielu mieszkańców Śróziemia w imię wolności swoich plemion. Oddziały Wolnych Plemion przybyły po latach by wspólnie przeprowadzić ceremonię, mającą na celu upamiętnienie bohaterów. 

Przy tej okazji elfowie z Imladris przeprowadzili zgromadzenie przedstawicieli plemion, by ostrzec ich o możliwym ponownym powrocie Czarnego Władcy. W czasie tej dyskusji doszło do morderstwa. Zamordowany został jeden z elfów. Wśród przybyłych na uroczystości ukrywał się morderca na usługach zła, gotowy zaatakować znowu, byle nie doprowadzić do zjednoczenia się plemion. 

Po uroczystości pojawiły się także upory, które wyraźnie oczekiwały pomocy. Wszystkie plemiona musiały zjednoczyć się w walce z mrocznymi istotami, które ostatecznie zostały uwolnione spod czaru na nich spoczywającego. 

Arda 2010

Zobacz wątek na naszym forum

Czas i miejsce: 20-24 sierpnia 2010, ponownie przy jeziorze w Linownie

Cień Mordoru zgęstniał. Mroczny Władca znowu rozpoczął przygotowania do nowej wojny, poszukując nowych sojuszników. W Dol Guldur czai się zło, które ściąga nieszczęścia na okolicę. Nowy władca Dal wysłał swoich posłów do Gondoru. Nigdy jednak tam nie dotarli. Zaginęli w okolicach Samotnej Skały - Carrock. Przedstawiciele Wolnych Plemion wyruszyli w tę okolicę, by zbadać doniesienia o złych wydarzeniach oraz by pomóc oddziałowi Gondoru w poszukiwaniu zaginionych posłańców i wiadomości, jaką ze sobą nieśli.

W okolicę przybyli także Hobbici, by odnaleźć grób swojego przodka i oddać należny mu hołd. Elfowie niepokoją się wydarzeniami jakie mają miejsce na południe od Mrocznej Puszczy. Chcąc pomóc zostają wciągnięci w podstęp Czarnego Numenorejczyka. W działaniach przeszkadza jednak liczna banda Korsarzy z Umbaru, którzy upatrują nowych celów, po zawarciu przymierza z Sauronem. W końcu jednak udaje się rozwikłać zagadkę posłów, w którą zamieszany był także Czarny Numenorejczyk. W walnej bitwie Wolne Plemiona ścierają się z Korsarzami odnosząc częściowe tylko zwycięstwo.