Ta strona używa cookie. Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania strony i część z nich mogła już zostać stworzona. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zlot Arda

Najważniejsze informacje
Krzeczków k/ Świebodzina

Jak wykonać strój

Wykonanie stroju to jedna z najważniejszych czynności przed wyruszeniem na Zlot Arda. Zebraliśmy nasze wieloletnie doświadczenie w tym zakresie i prezentujemy wam porady, które pomogą w przygotowaniu przebrania na czas Gry Fabularnej.

Stroje plemienne

Każe plemię zamieszkujące Śródziemie miało swój charakterystyczny styl ubioru, związany ze sposobem życia i historią. Różnorodność szat zależy także od kultury, obyczajów i wyglądu danej rasy. Oczywiście są także elementy wspólne, jak karwasze, pasy, nagolenniki i płaszcze. Lecz nawet w tych przypadkach widać subtelne różnice, takie jak symbole, zdobienia i materiał z jakiego dany przedmiot jest wykonany. 

Gondor i Rohan

Gondorczycy i Rohańczycy to plemienia mężne i odważne. Mieszkańcy tych królestw często stykają się z wrogiem, dlatego w ich stroju codziennym naturalne są elementy zbroi. Materiały to przede wszystkim płótno, bawełna, elana i wszelkie mu podobne tkaniny. Płaszcze koloru czarnego, zielonego lub brązowego.

Mężczyźni- spodnie o ciemnym kolorze, najlepiej czarnym lub brązowym, spokojnie nadają się tutaj czarne jeansy, leginsy lub rajtuzy. Koszule z długim lub z krótkim rękawem, tuniki z emblematami. Jak najbardziej odpowiednie są tu karwasze, nagolenniki, pasy i rękawice, które również mogą być zdobione. Kolczugi plecione, płytowe lub skórzane.

Kobiety- koszule, tuniki o prostym kroju, mogą mieć lekko rozszerzane rękawy. Na koszule można nałożyć suknie bez rękawów lub tunikę. Na spodnie najlepiej nadają się leginsy lub grube rajstopy. Suknie lub spódnice powinny być długie.

Hobbici

To plemie spokojne, osiadłe lubiące sobie wypić i dobrze zjeść. Materiały różne, często zdobione, elementy roślinne i kwiatowe. Płaszcze w dowolnym kolorze.

Mężczyźni- koszule z długim lub z krótkim rękawem. Spodnie 3/4 czyli sięgające do połowy łydek. Kamizelki w kolorach pomarańczowych, brązu, żółci, zieleni.

Kobiety- spódnice lub suknie sięgające do połowy łydek, raczej rozkloszowane. Koszule z bufiastymi rękawami. Pasuje tutaj różnego rodzaju nakrycia głowy, a także wszelkie sakiewki i torby.

Quendi

Bogata historia i kultura odznaczyła także się w strojach. Są one wykonane z materiałów podobnych do jedwabiu, weluru, lśniące i bogato zdobione. Płaszcze w kolorze określonym dla danego domu.

Mężczyźni - koszule i tuniki sięgające do połowy ud, z rozszerzonymi rękawami. Spodnie przylegające do ciała, mogą to być leginsy lub ciemne jeansy.

Kobiety - spódnice i suknie długie, z rozszerzonymi i długimi rękawami, przepasane szarfą lub delikatnym paskiem. Do lasu nadają się tuniki, koszule sięgające do połowy ud, leginsy lub grube rajstopy.

Dunedain

Strażnicy z północy, potomkowie dunedainów, są plemieniem wędrującym, niemalże koczowniczym. Nie okazują swej przynależności przez symbole, cały swój dobytek starają się nosić przy sobie. Ważne są tu karwasze, nagolenniki, pasy, rękawice. Spodnie szare lub czarne. Koszule szare o prostym kroju. Płaszcze szare.

Khazadzi (Krasnoludy)

Plemię dumne i harde, jawnie obnoszące się z uzbrojeniem. Ważne są tu kolczugi plecione, pasy, chełmy i karwasze. Kolory i materiały dowolne. Koszule i spodnie proste.

Orkowie i Gobliny

Jacy są każdy wie. Elementy stroju zawierają części zbroji. Kolczugi, nagolenniki, pasy. Ciemne koszule, ciemne spodnie postrzępione, przybrudzone. Do stworzenia stroju nadają się szmaty, skrawki skóry pozszywane na podobieństwo koszuli lub spodni. Skórę pobrudzić można sadzą lub pastą do butów.

Elementy stroju

Buty

I w przypadku mężczyzn jak i kobiet, powinny sięgać za kostki i być ze skóry lub zamszu. Jednak każdy wie, że największy problem w ubiorze stanowi właśnie obuwie, dlatego mogą to być glany lub kozaki (można wyciągnąć z nich ocieplający materiał) Dobre do wykorzystania są także trampki sięgające do kostek, w których zamaluje się wszystkie białe elementy na czarno. Trampki lub adidasy można także na te kilka dni obszyć materiałem lub skórą, tak aby sięgały za kostki. Naprawdę ostatecznością są adidasy. Kobiety do sukni mogą nosić sandały lub baleriny.

Płaszcze

To od was zależy jaką długość płaszcza wybierzecie i czy będzie on wykonany z grubszego materiału czy z cieńszego. Osobiście polecam płaszcze cieplejsze, ponieważ wieczorami na Ardzie może być chłodno.

Materiały

Materiały i tkaniny potrzebne do wykonania strojów znajdziecie oczywiście w sklepach z tkaninami, ale lepszą (i tańszą) alternatywą są wszelkiego rodzaju second handy, w których można dostać świetne materiały, w postaci prześcieradeł, pościeli, obrusów i tym podobnych za grosze. Skórzane kurtki, kamizelki, spodnie, paski, suknie, tuniki, koszule gotowe lub do drobnego przerobienia.

Dobrą alternatywą jest także allegro, gdzie tkaniny są tańsze, ale tutaj potrzeba już trochę doświadczenia, bo ciężko kupuje się materiał tylko ze zdjęcia.

Wzory

Warto czasem skorzystać z gotowych wzorów, które ułatwią pracę. Zebraliśmy dla was kilka instrukcji wykonania prostych elementów:

Strony na temat strojów

 1. Ennorath -polska strona z ciekawymi artykułąmi i poradami
 2. Costumer's Guide - dokładna analiza strojów z WP
 3. LOTR Costume -jedna z najlepszych stron kostiumach z WP i wariacji na ich temat, dokładne analizy, porady i zdjęcia strojów, wykonanych przez fanów
 4. Twin Roses Designs

Strony/sklepy internetowe

Zebraliśmy też listę sklepów gdzie można zakupić broń i inne akcesoria do stroju.

 1. LARP.com.pl
 2. Larpowisko
 3. Bard
 4. Walhalla
 5. Elbenwald
 6. Goods
 7. Rekwizytornia